775 134 585 info@stolart.cz
  1. Tolštejnské slavnosti byly v sobotu 10. 8. Před půlnocí monumentálně zakončeny. Letos už po čtvrté dostalo důvěru v sestavení scénáře a zajištění celého programu Divadlo V Pytli. A je nám velkou ctí, že se nám podařilo do slavností Jiřetína pod Jedlovou a přilehlých obci vnést pohádkového ducha s neustále se rozvíjejícím příběhem. Loupežník Vilda, který panuje v lesích pod Tolštejnem, připravuje pro všechny návštěvníky soutěžní a hravou stezku v krásném svažitém parku u kostela a právě před 4. Lety se zaradoval, že s loupežničinou skončí. Našel totiž v podhradí obří zlatý valoun. K jeho údivu a radosti dětí se z něj před třemi lety vyklubalo mládě draka.

Ochrannou ruku nad Růženkou, jak děti dráčka pojmenovaly, drží sám pan Albrecht Berka z Dubé, toho času pán na hradě Tolštejn. V roce loňském šla Růženka do dračí školy a letos slavila 18. narozeniny, to proto, že draci stárnou devět drakroků za rok. Po letošním úspěšném složení zkoušek dospělosti – výuka dvorní etikety, rytířské školy, škola tance – čekal Růženku i skutečný křest ohněm. Ten proběhl už za tmy na nádvoří hradu Tolštejn, kam se početný světluškovský průvod po západu slunka přesunul. V ohnivém nočním spektáklu za svitu loučí a nazdobených hradbách vytvořily děti živé svíčky před dortem z přírodnin a do vínku dostala přání od hradních pánů. Loupežník Vilda se projevil nečekaně jako gentleman a přinesl sličné dračici květinu. A nebyla to obyčejná květina, byla to planá růže s ostrými trny.
A dál už příběh asi znáte… Motiv příštích jubilejních 20. Tolštejnských slavností je tedy na snadě. Těšit se můžeme na rytířský turnaj, z něhož vzejde vítěz s právem políbení Růženky.