775 134 585 info@stolart.cz

Jestli byly letošní 19. hrobské slavnosti generálkou na ty příští jubilejní, pak musím říci – klobouk dolu. Takovou účast cvičenců při hromadném nácviku domácího „všesokolského hrobského sletu“ jsme nečekali! O to více že poslední červnový víkend letošního roku panovalo více než horké počasí. Však také proto jsme ve spolupráci s restaurací koruna zařídili vetší zastřešení i rozšíření prostoru pro diváky tak, aby měli šanci celý hudební, divadelní i sportovní program sledovat ze stínu. Základy zbořeného kostela se díky napojení na vodovodní řád Fürstů proměnily v osvěžovací deštnou oázu.

Program slavnosti začal již tradičně v pátek 28. 6., kdy do města zavítala císařská milost Rudolf II, jenž roku 1594 povýšil Hrob na královské horní město. Díky jeho oáze po magii a vynálezech jsme se s početným průvodem návštěvníku, především děti, vydaly v 21 hodin ke kostelu vzkříšení, abychom zde vzkřísili Golema. Ke hledání správného šému – magické kuličky se postavila ze žlabů kuličková dráha, při které hráli střídavě Dědkové z Kentucky, teplické alternativní trio 11 Strings Hell a na závěr pod širým nebem bez podia zakončila kapela Penál z pivovaru mostecký kahan.

Hlavní program slavností začínal tradičně ve 14 hodin v sobotu 29. 6.. Po zahajovacím průvodu městem v rytmu staropražských melodií se na hlavním podiu představily teplické Frajerky z galerky – krásné dámy, které předznamenaly žánr letošní přehlídky NáHrob sobě – 130let od založení sokola a 130 let od otevření české školy v Hrobě. Vedle tanečních vystoupení TJ Sokol Hrob se na podiu představili dětský pěvecký sbor Barborka a pěvecký sbor seniorů Radost, který díky dalšímu výročí – 140let od narození Karla Hašlera nachystal půvabný repertoár právě z jeho skladeb zakončený písničkou, která strhla všechny diváky – Ta naše písnička česká.

Některé ze zpěvaček se zúčastnily již tradiční soutěže hrobský koláček. Jejímiž vítězkou se stala Anna Honcová, druhé místo si rozdělily Marie Šejblová a Hana Arientová, třetí místo obsadila Olga Červená.

Po slavnostním představení nového praporu TJ Sokol Verneřice a připomenutí tělovýchovné jednoty starostou župy panem Koukalem již před podiem nastupovali bratrské oddíly cvičenců TJ Sokol Litvínov, Duchcov a Chomutov. Po rozcvičce všech diváků do programu vstoupili i Hrobští Pytlíci – tajná akční skupina nadšený hudebníků a tanečníků, kteří během 7 minut vystřídali 5 žánrů. Rozvernou kapelu Úlet vystřídal ve 20:00 severočeský Big Band Bonit, který plejádu tanečních rytmů zakončil až daleko po 23hodině.

Divadelní vstupy letos zajistily Kolínská společnost PoPrávu a místní divadelní spolek Divadlo V Pytli, které společně sehráli steampunkové představení Pod Parou, zakončené ohňovou show skupiny Sidarea. Celé slavnosti byly ukončeny ohňostrojem.  Principál hrobského divadelního spolku Divadla V Pytli – Petr Stolař se i pro letošek ujal moderace celých slavností.

 Velké poděkovaní patří všem členům divadelního spolku, údržbě města Hrob, Infocentru města Hrob, klubu seniorů, TJ Sokol Verneřice, kolínské společnosti Poprávu a všem co se na slavnostech podíleli.

Děkujeme všem za účast a těšíme se zase za rok.