775 134 585 info@stolart.cz

Historickým průvodem za účasti bývalých i současných studentů i pedagogů duchcovského gymnázia jsme v sobotu 5. 10. zahájili oslavy 100. Výročí od založeni českého školství v Duchcově.

I přes zdánlivou nepřízeň počasí se na startu průvodu rozděleného po desetiletích objevila tisícovka účastníků. Vedená Janem Amosem Komenským i prvním československým prezidentem T. G. Masarykem. Vedením školy a zástupci sponzorů společné s průvodem přešli na náměstí Republiky, kde na schodišti zámeckého kostela proběhly oficiality včetně zdravice pana starosty, zástupců severočeských dolu i křest almanachu o historii hornictví.  Před 11 hodinou se již otevřely brány budovy gymnázia veřejnosti, která mohla navštívit veškeré prostory včetně deseti nazdobených tříd v duchu jednotlivých desetiletí.  

Všichni kostýmovaní studenti se pak sešli na „suplované hodině dějepisu“, kterou v nazdobené aule školy uváděl pan školník – tedy náš moderátor Petr Stolař, který se role školníka ujal velmi dobře.  Za využití projekce se tam plnému sálu představily výjevy uplynulých 100 let pohledem studentu.  Historická akademie sklidila veliký potlesk a prostor se uvolnil nově zavedené školní tradici v podobě slavnosti imatrikulace nových žáku a to jak gymnázia, tak spíš v Duchcově.
Následný společensky večer v kulturním zařízení Duchcov, nesoucí se v duchu konverzace a setkávání byl zakončen promítáním právě zachycující cely slavnostní den.

Děkujeme za možnost škole uspořádat důstojné oslavy. Také všem učinkujícím ať už v průvodu nebo během dne.

Přejeme škole mnoho úspěšných studentů na dalších minimálně 100 let!!

Video z akce bude možné shlédnout u nás na webu.